Problematika određivanja lomnih svojstava cijevi
Problematika određivanja lomnih svojstava materijala cijevi već je dugo vremena prisutna kao neriješeni problem. Osnovni problem je nemogućnost izrade standardiziranih ispitnih uzoraka SENB (Single Edge Notched Bend specimen) ili CT (Compact Tension specimen) iz cijevi. Ovo je posebno izraženo kod cijevi manjih promjera i debljina stijenki.
U zadnjih trideset godina predloženo je desetak sličnih metoda za mjerenje lomne žilavosti materijala cijevi, no sve one imaju vrlo sličan nedostatak zbog kojega nisu prihvaćene. Znanstvenici su intenzivno istraživali ovu problematiku u razdoblju prelaska iz 20. u 21. stoljeće, kada je 1995. godine predstavljena jedna od prvih metoda za mjerenje lomnih svojstava materijala cijevi. Do danas, predstavljeno je nešto manje od deset alternativnih ispitnih uzoraka i/ili metoda mjerenja lomnih svojstava materijala cijevi. Ključan nedostatak svakog novopredloženog ispitnog uzorka je potreba za izradom individualne naprave za testiranje za svaku geometriju cijevi. Drugi nedostatak jest što određeni broj novopredloženih ispitnih uzoraka simulira poprečnu pukotinu u cijevi, što je kod cijevi vrlo rijetko. Kod cijevi se u najvećem broju slučajeva javlja uzdužna pukotina.
Zaključno, do danas nije osmišljena standardizirana jednostavna i ekonomski isplativa procedura za mjerenje lomnih svojstava materijala cijevi.
Predmet istraživanja
Predmet istraživanja ovog projekta je istraživanje i razvoj PRNB ispitnog uzorka za mjerenje lomne žilavosti materijala cijevi. Ovakav način mjerenja lomnih svojstava inovativan je jer predstavlja u potpunosti novi način mjerenja, odnosno u potpunosti novi tip ispitnog uzorka. Sa sigurnošću se može reći da je ovakav tip ispitnog uzorka state-of-the-art svih do danas razvijanih alternativnih ispitnih uzoraka za mjerenje lomnih svojstava materijala cijevi.
Tradicionalni načini mjerenja lomne žilavosti, kao što su SENB i CT uzorci, često nisu primjenjivi na cjevovode, osobito one s tankim stijenkama ili malim promjerima. Projekt se bavi ovim problemom nudeći novi pristup mjerenju lomne žilavosti cjevovodnih materijala kroz razvoj PRNB ispitnog uzorka. Uspješan ishod predmetnog istraživanja mogao bi omogućiti preciznije i pouzdanije procjene integriteta cjevovoda, što bi poboljšalo sigurnost i smanjilo ekonomske rizike.
Dugoročnost ovoga problema dodatni je motiv za osmišljavanje i razvoj novog ispitnog uzorka za mjerenja lomnih svojstava materijala cijevi, što je predmet istraživanja ovoga projekta.